Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Revolucionet me ngjyra
Breaking news Games Painting Music Films Fables My Friends Holidays My lessons About us
Цветные революции Цветни революции Farbrevolutionen Colour revolution Revoluciones de colores Révolutions de couleur Rivoluzioni colorate Revoluções coloridas Barevné revoluce Farebná revolúcia Kolorowe rewolucje Színes forradalmak Revoluţii Colorate Обојене револуције Revolusi Warna
انقلاب رنگی ثورة ملونة 颜色革命 色の革命 การปฏิวัติสี Cách mạng sắc màu գունավոր հեղափոխություն 색깔 혁명 מהפכות הצבע Farve-revolutioner Fredelig revolusjon Färgrevolutioner Кольорові революції ფერადი რევოლუციები Revolució de color
Rebolusyong bulok Revolucionet me ngjyra
Colour revolution-3D

"A great empire, like a great cake,
is most easily diminished at the edges."

Benjamin Franklin

Revolucionet me ngjyra

Revolucionet me ngjyra, tė quajtura "Revolucionet Corporate" (revolucionet nganjėherė butė kadife dhe revolucionet nė Evropėn Lindore) ėshtė njė term qė pėrcakton njė seri e trazirave masive nė rrugė dhe protesta tė popullsisė bėrė njė skenar paraprak dhe tė shoqėruar me profesionale PR-fushatave, tė cilat nė shumicėn e raste pėrfundojnė me njė ndryshim tė regjimit politik nė ish-republikat sovjetike, arabe (Pranvera arabe) dhe Amerika e Jugut, pa pėrfshirjen ushtarake, por pa dhunė.

Colour revolution - Bulgaria 2013
Colour revolution in Bulgaria 2013

Pas ndryshimit tė sistemit shoqėror nė 1989-1990, revolucionet me ngjyra janė faza e dytė e planit riorientimin gjeopolitike tė ish-satelitėve tė BRSS.

Pasi revolucionet me ngjyrė janė instaluar pro-amerikane qeveritė, mė shpesh nė bazė tė anti-rus retorikės. Nga ana e saj, SHBA haptazi mbėshteti kėto regjime.

Organizatorėt e revolucioneve me ngjyra

Aktorėt e revolucioneve me ngjyra janė njerėz tė rinj tė cilėt flasin rrjedhshėm anglisht dhe agliyski kanė studiuar nė Perėndim.
Nė Ukrainė, organizatė rinore quajtur «Pora» nė Gjeorgji "KMARA" nė Kirgistan «Kel Kel-." Aktet e tyre tė mosbindjes civile koordinuar nga metodat e marketingut mė tė fundit dhe mjetet e komunikimit. Gjatė veprimit revolucionar, organizatorėt prodhuar tė reja tė pėrditshme qė janė shpėrndarė pėrmes mediave tė respektuar "BBC World", "CNN" dhe "Al Jazeera", i cili ushqyer popullsinė pėr mosbindje civile. Revolucionet e suksesshme ngjyra ēoi nė sukses nė karrierėn e organizatorėve tė tyre. Ata shpesh morėn poste tė larta politike nė qeveri: George Ugulava (gjeorgjian გიგი უგულავა) dhe Giga Boqueria (gjeorgjian გიორგი ბოკერია).

Revolucionet Skenari ngjyra

Tė gjitha revolucionet me ngjyra ndjekin modelin e heqjes sė Serbisė presidentit Slobodan Millosheviē nė tetor 2000: Pas zgjedhjeve, organizatat ndėrkombėtare si "Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės" (Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės) dhe "Organizata pėr Sigurim dhe Bashkėpunim nė Evropė " (Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė), teatrit tė kukullave nė SHBA dhe Evropėn Perėndimore nuk i njohin zgjedhjet, deklaroi ato tė falsifikuara dhe pastaj nė skenė trazirat masive nė rrugė dhe protesta tė popullsisė, njė qeveri e re u para-zgjedhur Organizatorėt e revolucioneve me ngjyra.

Colour revolution Symbol

Nė disa raste, pėr tė dhėnė mė shumė peshė pėr ngjarjen, trazirat dhe protestat nė rrugė e popullsisė ėshtė "mbėshtetur" nga snajperėt CIA-s pėr tė xhiruar protestuesit, dhe pastaj mediat atribuohet veprimit tė qeverisė dhe policisė - Rumania 1989, Venezuela 2002 . Emri "Ngjyra revlyutsii" kanė njė ngjyrė tė pėrbashkėt tė identifikimit ose lule. Zyrtarisht revolucionet me ngjyra janė duke qėndruar nga lėvizja spontane, vetėmohues pėr, ēlirimi demokratizimit dhe tė drejtave tė njeriut. Nė fakt, revolucionet me ngjyra janė tė planifikuara gjatė ndėrhyrjeve qė synojnė NATO depėrtuese dhe pėr tė hequr praninė e Kinės dhe Rusisė nė Euroazi dhe Amerikėn Latine. Pėr tė pėrgatitur popullatėn pėr Revolucionin Color merr gjatė luftė psikologjike vend, me dezinformata tipike e saj pėrhapur dhe propagandės. Sipas gazetarėve tė pavarur dhe shkencėtarė politikė si Ian Traymor, Frederick William Engdahl dhe Udo Ulfkotte, tė gjitha lėvizjet revolucionare tė rinisė dhe revolucione ngjyrė janė financuar dhe organizuar nga qeveria e SHBA, agjencitė e zbulimit tė SHBA dhe organizatat jo-qeveritare (OJQ), i financuar nga SHBA. Sipas tyre, SHBA synon Rendin e Ri Botėror (New World Order), nė frymėn e fjalės sė George H. W. Bush mė 11 shtator 1990. Washington Post publikon materialin mbi "investim" prej US $ 77.000.000 pėr zgjedhjet e 24 shtator 2011 nė Rusi. SHBA dėrgon organizatorėt e fushatave. Njė prej tyre ėshtė Robert Helvey - "ish" asistent i inteligjencės ushtarake amerikane (Agjencia e Inteligjencės e Mbrojtjes). American OJQ "Freedom House", "National Endowment for Democracy" (NED), dhe private OJQ "Instituti Shoqėria e Hapur" pėr "Samaritan" Soros George (sponsori i Universitetin e Ri Bullgar), duke siguruar miliarda dollarė nė dispozicion. Takimi nė Tiranė nė qershor 2005 ėshtė financuar nga "Balkan Trust for Democracy", i financuar nga BE "Balkan Children & Rinisė Foundation" dhe "Friedrich Naumann--Stiftung" - Organizimi i FDP gjermane qendrės sė djathtė tė partisė. Nė prill 2011 New York Times publikoi dėshmitė e trajnimit sistematik tė tė rinjve pėrmes institucioneve amerikane - "Gladio 2.0". Emėrohet nė takimin nė Nju Jork nė vitin 2008 me aktivistėt egjiptianė organizuara nga Facebook, Google dhe Shkollėn Kolumbia Ligjit.

Sponsorėt e revolucioneve me ngjyra Nė shekullin e 20-tė, Shtetet e Bashkuara operon CIA-s, USAID (United States Agjencia pėr Zhvillim Ndėrkombėtar), bashkėpunėtorėt lokale dhe OJQ-tė: "Freedom House" dhe "National Endowment for Democracy" (NED), dhe organizatave jo-qeveritare financuar nga George Soros mbi tė gjitha bamirėsitė.

Pėrzgjedhja e udhėheqėsve tė revolucioneve me ngjyra

Vendimtare pėr suksesin e revolucioneve me ngjyra ėshtė pėrzgjedhja dhe trajnimi i grupeve tė vogla, kryesisht stėrvitje tė rinj tė vetme, "pakufizuar" e morale dhe patriotike harkun "paragjykim" pėrmbys pėrpara vlerave materiale dhe tė jashtme, tė paaftė pėr procesin e informacionit (dis) tė marra nga mediat, pėr shkak se nivelit intelektual, dhe mbi tė gjitha, i frymėzuar nga ėndrra amerikane.

Qė nga viti 1990 nė hapėsirėn post-sovjetike pėrhapur ofron joshės, reklamohen si "njė student tė kėmbimit ndėrkombėtar", "Ekipet studentore nė SHBA dhe Angli" programeve pėr studentėt tė punojnė gjatė verės: "Puna dhe udhėtimi USA DLYA studentov", "Vendosja WEUSA" , "CCUSA", "Pėrvoja e punės USA", "manjati Donald Trump dėrgon emisarė pėr tė zgjedhur studentėt mė tė mirė nga universitetin tonė", etj

E qindra mijėra, nėse jo miliona e nxėnėsve e vizitoi SHBA & Co, zgjedhja pėr organizatorėt e demonstratave nė rrugė dhe mosbindjes civile, ėshtė e lehtė dhe tė lirė. Ata tė gjithė paguajnė Transport tyre atje dhe mbrapa, dhe gjatė qėndrimit tė tij ka punuar atė qė ėshtė poshtėrues lokale dhe nizkoplateno.

Logjistika nė revolucionin ngjyra

Komunikimi ėshtė bėrė pėrmes Prepaid-GSM-Handy, tė organizojnė grupet treguar (flash Mobflash Mob). Nė atė kohė, arsyet e kėtyre vendeve panjohur 'lejuar regjistrimin e SIM-anonim kartave, tė cilat kurrė nuk demokracitė perėndimore qenė e mundur.

Qė nga viti 2005 organizata kryer nėpėrmjet internetit, sidomos pėrmes Facebook-dhe Twitter-emėrtimet dhe filma nga telefonat mobil nė YouTube.

Gjatė "Pranverės Arabe" nė Tunizi, Egjipt dhe Libi, SHBA US Air Force, mbėshtetur nė internet dhe celular telefonat me pajisje tė sofistikuara teknike nė avion turbinė C-130 Hercules (Lockheed C-130).

Kalendari i revolucioneve me ngjyra

Revolucionet suksesshme ngjyra
* 1953: Iran - "Revolucioni i bardhė" - Operacioni Ajax (Persian کودتای 28 مرداد)
* 1989: Ēekosllovaki
* 1990: Nikaragua
* 1987-1992: Baltik - Revolution Singing
* 2000: Serbia
* 2003: Georgia - Rose Revolution (gjeorgjian ვარდების რევოლუცია)
* 2004: Revolucioni Portokalli i Ukrainės (Ukrainian Pomarancheva revolyutsіya)
* 2005: Libi
* 2005: Revolucioni i Kirgistanit Tulip
* 2010-2011: Tunizi - Jasmine Revolution
* 2011: Egjipti "Kefaya" (كفاية)


Revolucionet ende vazhdon me ngjyra

Nga prill 2002: Venezuela
Nga viti 2005: Azerbajxhani "YOX" (Green Revolution)
Nga viti 2007: Myanmar "Revolucioni shafran,"
Nga viti 2009: "Revolucioni i gjelbėr" i Iranit
Nga 2011: Siria


Revolucionet pasuksesshme Color

* 1953: Gjermania Lindore ". Juni 17 1953"
* 1956: Hungari
* 1968: Ēekosllovaki - "Pranvera e Pragės"
* 1989: Kina "Tiananmen Square"
* 2001: Bjellorusia "budalla"
* 2005: Uzbekistan "Bolga" (Vareja)
* 2006: Bjellorusia "Revolucioni Denim" ose "Vasilykovaya Revolucioni"
* 2008: Armenya "Revolucioni podsnezhnikov"
* 2009: Moldavia "kirpichey Revolucioni" ose "Kafelynaya Revolucioni"
* 2011-2012: Rusia "Snezhnaya Revolucioni" ose "Myatezhom hipsterov"

Shkaqet e Revolucionit Color

"Dėm" i menaxhimit tė vazhdueshėm tė njė kokė tė vetme tė shtetit ėshtė se me kalimin e kohės ai dhe vendi i tij fitoi izvastna saj sovranitetit. Praktika nė pjesė tė ndryshme tė botės tregon se kryetarėt kukull pas njė, ndėrsa ideja e tyre pėr nacionalizimin pasurisė kombėtare dhe mineraleve - pronėsi "investitorėt e huaj". Prandaj, ėshtė e nevojshme qė ata tė shpallet diktatorėve dhe nėpėrmjet revolucioneve me ngjyra, tė hiqet.

Parakushte pėr njė revolucion ngjyrė tė suksesshėm

Pavarėsisht nga roli i padiskutueshėm i SHBA & Co, Color revolucionet nuk mund tė jetė i suksesshėm pa pjesėmarrjen e masave pa shpresė e tyre pėr tė ėndrrės amerikane. Tėrheqja masat pėr demonstratat nė rrugė dhe mosbindjes civile ėshtė i bazuar nė karakteristikė primitive tė popullsisė, njė dėshirė pėr tė blerė njė shkėlqim mallra tė prodhuara organizatorėt anėtare tė revolucioneve me ngjyra.

Qė nga fundi i shekullit tė XVI me bizhuteri me shkėlqim tė rreme nga rruaza qelqi, veshje dhe produkte artizanale, kompanitė e Evropės Perėndimore (Kompania Royal afrikane, Brandenburgisch-Afrikanische Compagnie), ndjell afrikanė tė hipte nė anijet e tyre, dhe pastaj tė lidhin ato dhe pėr tė marrė Amerika si skllevėr.

Mungesa e fesė, morali dhe popullatės, pėr tė nxitur zbatimin e suksesshėm tė revolucioneve me ngjyra: Suksesi nė ortodoks ose ateist vetėm Ukraina dhe Gjeorgjia, nuk u pasua nė Uzbekistan islame dhe Azerbajxhanit.

Terren pjellor pėr zhvillimin e revolucioneve me ngjyra, ėshtė fakti qė administrata zgjatur i njė kokė tė vetme e shtetit fillon tė fyejnė njerėzit dhe tė frymėzuar nga ideja e ndryshimit, me shpresėn qė ndryshimet politike do tė ndikojė nė statusin e tyre social:

Kur Alice in Wonderland Kuq Cat pa qė dukej e mirė-dashur, ajo e pyeti:

- Mund tė thoni qė rrugėn pėr tė kapur kėtu?
- Varet se ku jeni duke shkuar - ka thėnė Cat.
- Ashtu si ku ... - Said Alice.
- Pastaj ėshtė ai qė do tė marrė kohė, - tha Cat.
- ... Vetėm pėr tė marrė diku. - Tha Alice pėr tė sqaruar.
- Oh i sigurt qė ju do tė merrni - Cat tha - por ju keni pėr tė shkuar njė kohė tė gjatė ...


Dhe pastaj populli revolucionet me ngjyra ende do dhe ende nuk e di. Vetėm e di sponsorėt e revolucioneve me ngjyra.Revolucionet e ardhshme Color

Dyshimet Chim se kritika perėndimore i politikės Argjentinės sė nacionalizimit dhe refuzim "Rregullat e financave globale", krahas protestave nė rritje nė Argjentinė. Kohėt e fundit, mediat perėndimore CNN, AP, BBC pėrkthyer entuziazėm demonstrata nė Buenos Aires, dhe pėr tė siguruar se "protestuesit janė tė pakėnaqur me krimin, inflacionit dhe korrupsionit." Njėjti skenar protestat nė Wall Street, nė Venezuelė, opozita. Chicago Tribune "njė kthesė tė gabuar nė fatkeqėsi populiste Buenos Aires tė Argjentinės politikave ekonomike gjyqėsor" (9 nėntor 2012). Nėn titullin "kthesė tė gabuar nė Buenos Aires,: Politikat populiste ekonomike ēoi Argjentinėn nė katastrofė", shkroi Chicago Tribune: "Ēfarė njė turp, njė vend me perspektivė tė tilla tė mėdha ekonomike niset pėrsėri nė rrugėn e prosperitetit." Nė maj 2012 shtetėzuar YPF Argjentina, njė kompani tė lartė tė energjisė. YPF ėshtė njė degė e Repsol Grupo spanjoll, i cili shfrytėzon rezervat energjetike tė Argjentinės, duke pėrfshirė tė madhe tė naftės e gazit Muerta fushė Vaca. Rebelimi kundėr financiare Repsol marrė mbėshtetje tė gjerė kombėtare. Edhe parti opozitare nė Argjentinė mbėshtetur kėtė veprim. Por BE ka gjasa tė vendosė sanksione mbi Argjentinė, e cila, sipas The Chicago Tribune ", Argjentina do tė paguajė." "Pėrzgjedhja" Papa Franciscus disi ngjan "Zgjedhja" e Papės II Ioannes Paulus.

© 2006-2019 www.aliceswonderland.eu
All rights reserved


eXTReMe Tracker