loading...
Книгата е най-старото средство за масова информация, а телевизията най-скъпото. Поради това телевизията както и книгите, все още се възприемат от простите хора като официална или дори държавна институция. И всичко, което по телевизията казват и показват и което пишат по книгите, голяма част от хората го приемат като проверена и достоверна информация.
За разлика от книгите, страниците в интернет имат средна продължителност на живот 2-4 седмици, с което интернет не може да играе ролята на библиотека. Науката непрекъснато се развива. И това, което пише в научните книги след все по-кратни срокове вече не е актуално. Поради това научните книги, колкото и да са проверени за достоверност, рано или късно напълно ще бъдат изместени от интернет, въпреки че реномирани професори и учени все още публикуват книги, а не пишат страници в интернет, за да могат да спечелят пари.
Но потребителите не се замислят, че книгите на днешно време са най-евтината медия (произвежда се само от един човек) а носят огромни печалби на автора им, за разлика от публикациите в интернет, които са безплатни и не могат да се финансират само от реклами. В интернет от реклами вероятно могат да се финансират единствено уебсайтове, базирани на краудсорсинг.

Естествено авторите на книги не са заинтересовани или по някакъв начин задължени да пишат истината, а да печелят пари. Характерно за Западната цивилизация е застаряващи жени да издават книги, в които да публикуват пикантни, шокиращи факти, да обвиняват бившите си любовници или дори бащите си в изнасилване, кръвосмешение и педофилия (Флавие Фламент, Pola Kinski, Monica Lewinsky), с което да добият известност (Celebrity Culture) и съответно да увеличат продажбите на книгата си.
"The Social Responsibility of Business
is to Increase its Profits."
Milton Friedman
The New York Times Magazine, September 13, 1970
"Социалният ангажимент на бизнеса
е увеличаване на печалбите."
Милтън Фридман
- американски неолиберал, основоположник
на шоковата доктрина в икономиката.
Още по темата:






